Mimar Sinan Eserlerindeki Baykuş Figürleri

4
468

Merhaba, Yeni sitemizdeki ilk yazım. Fotoğrafçılığa başladığım zamanlar hobi olarak mimari fotoğraflar çekmeye başladım. Özellikle Cami fotoğraflamayı çok severim. Şehir Şehir gezip tarihi camilerimizin fotoğraflarını çektim.İstanbul, Edirne, Bursa ve diğer şehirlerimizdeki tarihi yapılara yakından bakma ve fotoğrafladım. Hatta Balkanlarda Atalarımızdan kalan tarihi yerlere gidip oradaki yapılarımızı da fotoğrafladım. Asıl gelelim yazımızın konusuna.

Mimar sinan

Mimar Sinan’ın eserlerinden olan Mihrimah Sultan Camii ve Selimiye Camisinde baykuş figürleri dikkatimi çekti. Daha sonrasında araştırma yaptım ve toplulumuzda baykuş ölüm ve uğursuzluğu teslim ediyor. Ama neden Mimar Sinan eserlerinde baykuş kullanmış olabilir. ? Bizim toplumumuzda her ne kadar ölüm ve uğursuzluğu teslim etse de, Yunanistan’da baykuş “bilgeliği”, Mısırda ise “uygarlığı” teslim ediyordu. Belki de usta mimar ya bilgeliği ve uygarlığı eserlerinde işlemek istedi ya da baykuşu çok seviyordu.

Bu arada Mimar sinan üniversitesinin logosu’da Baykuştur.

Buda bizim logomuz:)

4 YORUMLAR

  1. Hiç dikkat etmemiştim, bu baykuşları da oldum olasi sevmezdim ama bir Mimar Sinan hayranı olarak artik o kadar da soğuk değilim bu kuşlara karşı 🙂

  2. Mimar Sinan yapıtları her zaman ilgimi çekmiştir fakat baykuş figürü olduğunu ilk kez gördüm. Gözden kaçmış. Pek detaycı değilim sanırım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here